Co to są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste występują we wszystkich organizmach roślinnych i zwierzęcych. Ich najważniejszą rolą jest zdolność do dzielenia się, a ilość podziałów zdrowej komórki zależy od jej funkcji w organizmie. Skupmy się na skórze, tutaj wymiana komórek następuje przez całe życie człowieka. Niestety  z wiekiem proces odnowy komórkowej przebiega coraz wolniej na skutek działania takich czynników jak promieniowanie UV czy wolne rodniki. Jak więc stymulować wzrost nowych komórek? Takie możliwości daje nam ekstrakt pozyskiwany z innych komórek macierzystych roślinnych czy zwierzęcych.

Nauka dogłębnie bada możliwości wykorzystania zwierzęcych komórek macierzystych oraz materiału pochodzącego z własnego organizmu człowieka. Głównie są one wykorzystywane do naprawy uszkodzeń skóry, blizn, rozstępów i ubytków.

Roślinne komórki macierzyste stymulują wzrost rośliny i naprawę uszkodzeń. Komórki wzrostu znajdują się w ziarnach oraz stożkach wzrostu łodygi i korzenia, a komórki naprawcze znajdują się dokładnie w miejscu uszkodzenia rośliny, tworząc warstwę ochronną i regenerującą.  Dlatego wykorzystano w kosmetologii komórki roślinne, aby uzyskać cenne składniki aktywne: witaminy, antyoksydanty, hormony roślinne tzw. cytokiny, substancje mineralne i odżywcze.  Głównym składnikiem ekstraktu z roślinnych komórek macierzystych jest KINETYNA. Jest obecna w każdej roślinie, ale w różnych ilościach. Można powiedzieć, że im trudniejsze warunki do życia ma roślina, tym więcej zawiera kinetyny,  dlatego najczęściej wykorzystywaną rośliną w kosmetyce jest jabłoń szwajcarska Uttwiler Spatlauber odporna na choroby i zmienne warunki atmosferyczne. Ekstrakt z komórek tej rośliny posiada zdolności ochronne w stosunku do komórek ludzkich, a także stymuluje zdolność namnażania się komórek macierzystych skóry. Przenikanie przez skórę ekstraktów roślinnych jest łatwe dzięki zastosowaniu liposomów i nanoliposomów.

Hiszpańska firma Skeyndor opracowała zabieg Eternal  wykorzystując komórki macierzyste wyżej wspomnianego gatunku jabłoni. Efektem zabiegów jest odnowa i rewitalizacja skóry zmęczonej, szarej, narażonej na wysuszenie; skóry uszkodzonej po inwazyjnych zabiegach medycznych, po intensywnym opalaniu, po urazach mechanicznych.

Bogactwo świata roślinnego daje możliwości pozyskiwania coraz to nowych substancji, a postęp technologiczny pozwala na produkcję preparatów czystych , sterylnych i bez konserwantów.  Bardzo gorąco zachęcam do korzystania z zabiegów i preparatów zawierających roślinne komórki macierzyste.

O Madlin Rosińska

Madlin Rosińska – miło mi Państwa powitać. Jestem dyplomowaną kosmetyczką oraz magistrem Wydziału Zarządzania w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie, ponadto ukończyłam Studia Podyplomowe z zakresu Kosmetologii w Wyższej Szkole Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy. W 2003r postanowiłam założyć własny gabinet kosmetyczny. Wiem, że to wielka odpowiedzialność, ale też i ogromna satysfakcja. Moje długoletnie doświadczenie w pracy kosmetyczki pozwala mi na dobieranie odpowiedniej terapii dla każdego problemu skórnego. Staram się przekonać moich Klientów, że współpraca kosmetyczki, dermatologa oraz odpowiednia pielęgnacja domowa to najlepsza recepta na sukces. Moje artykuły na blogu przybliżą Państwu dziedzinę kosmetologii i sposób działania kosmetyków na naszą skórę. Serdecznie zapraszamy do naszego Salonu na bezpłatne konsultacje.