Filtry UV

Opalona skóra jest dla większości z nas wyznacznikiem urody i zdrowia. Udany urlop bardzo często wiąże się z intensywną opalenizną.

Do powierzchni Ziemi dociera wyłącznie promieniowanie UVA i UVB. Promieniowanie UVB swoim działaniem obejmuje jedynie wierzchnią warstwę skóry – naskórek i powoduje szybkie powstawanie rumienia. Promieniowanie UVA przenika głębiej do skóry właściwej i jest odpowiedzialne za fotoalergie i fotostarzenie się skóry.

Do ochrony skóry przed niekorzystnym wpływem promieniowania ultrafioletowego wykorzystuje się filtry przeciwsłoneczne mineralne (fizyczne) i chemiczne.  Filtry mineralne, takie jak tlenek cynku i żelaza odbijają  i rozpraszają  promienie UV, stanowią składnik preparatów dla skór wrażliwych i dla dzieci. Niestety filtry fizyczne powodują efekt bielenia skóry, dlatego tworzy się w kosmetykach kombinacje filtrów mineralnych i chemicznych.  Filtry chemiczne pochłaniają promieniowanie UV i zamieniają je na energie cieplną. Większość filtrów chemicznych chroni przed  UVB, są to,  na przykład :  pochodne kwasu salicylowego, kamfory i PABA. Obecnie produkuje się kosmetyki zawierające filtry, tak zwane, szerokopasmowe chroniące przed UVA i UVB. Często producenci dodają składniki witaminowe, przeciwstarzeniowe i antyoksydanty.

Ochrona SPF

Stopień ochrony przed promieniowaniem słonecznym musi być podany na opakowaniu każdego kosmetyku mającego za zadanie ochronę skóry przed niekorzystnymi konsekwencjami przebywania na słońcu.  Dla promieniowania UVB stopień ochrony oznaczony jest jako skrót SPF z odpowiednią cyfrą określającą  procentową efektywność preparatu. Przykład: SPF 10 – to ochrona do 80%  przed promieniowaniem UVB, a SPF 50 to ochrona do 98%.  Zakazano stosowania oznaczeń typu „bloker” czy „100% ochrony”, ponieważ jest to niezgodne z prawdą i nie da się całkowicie wyeliminować wpływu promieni słonecznych na skórę.  Niestety, nadal oznaczenia promieniowania UVA nie są ujednolicone i nie ma  obowiązku umieszczania informacji na produkcie. Możemy się spotkać z oznaczeniami: IPD, PPD, EPF, PPF.

Bez względu na wysokość filtra, jakiego używamy, należy powtarzać jego aplikację, mniej więcej co 2 godziny. Korzystajmy ze słońca w sposób przemyślany i bezpieczny.

O Madlin Rosińska

Madlin Rosińska – miło mi Państwa powitać. Jestem dyplomowaną kosmetyczką oraz magistrem Wydziału Zarządzania w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie, ponadto ukończyłam Studia Podyplomowe z zakresu Kosmetologii w Wyższej Szkole Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy. W 2003r postanowiłam założyć własny gabinet kosmetyczny. Wiem, że to wielka odpowiedzialność, ale też i ogromna satysfakcja. Moje długoletnie doświadczenie w pracy kosmetyczki pozwala mi na dobieranie odpowiedniej terapii dla każdego problemu skórnego. Staram się przekonać moich Klientów, że współpraca kosmetyczki, dermatologa oraz odpowiednia pielęgnacja domowa to najlepsza recepta na sukces. Moje artykuły na blogu przybliżą Państwu dziedzinę kosmetologii i sposób działania kosmetyków na naszą skórę. Serdecznie zapraszamy do naszego Salonu na bezpłatne konsultacje.