Spotkałam się z opiniami, że oczyszczanie manualne jest szkodliwe i groźne dla skóry. Moim zdaniem, zabieg oczyszczania manualnego przeprowadzony prawidłowo, z zachowaniem wszystkich wymogów sanitarnych, jest bezpieczny dla pacjenta.Podstawą zabiegu jest prawidłowe przygotowanie skóry do oczyszczania manualnego.
Nowoczesne zabiegi łączące najnowsze osiągnięcia technologii z darami natury, umożliwiają skuteczne leczenie stanów trądzikowych. Kolejne etapy zabiegu stopniowo przygotowują skórę do eliminacji zaskórników otwartych i zamkniętych, których nadmiar blokuje ujścia gruczołów łojowych i nasila występowanie wykwitów skórnych. Składniki aktywne najczęściej używane w zabiegach to kwas salicylowy, kwas pirogronowy, kwas kojowy, kwas glikolowy oraz retinol, które zamyka się w mikroskopijnych „kapsułkach” , aby stopniowo uwalniały swój potencjał w głębszych warstwach skóry. Kwasy łączy się ze składnikami roślinnymi np. olej z drzewa herbacianego, zielona herbata, wyciąg z pomidora oraz z kaolinem i cynkiem.
Oczyszczanie skóry tłustej, mieszanej i zaskórnikowej przy pomocy kwasów oraz czyszczenia manualnego daje bardzo dobre efekty w postaci ustąpienia objawów trądziku, zmniejszenia zaczerwienienia skóry, wyrównania kolorytu, zmniejszenia wydzielania łoju, eliminacji zaskórników i grudek.
Tego typu zabiegi najczęściej wykonuje się co 3-4 tygodnie dając czas skórze na regeneracje, ponieważ częstym zjawiskiem jest pozabiegowe łuszczenie się skóry. Pomiędzy zabiegami bardziej inwazyjnymi można stosować zabiegi mniej inwazyjne o działaniu antybakteryjnym, jak peeling kawitacyjny ultradźwiękowy, masaż pelotą emitującą prady d’Arsonwala .
Terapie oczyszczające i wspomagające skórę trądzikową są często złożone z kilku etapów i duży wpływ na przebieg terapii ma leczenie dermatologiczne, które często wyklucza użycie kwasów i retinolu, pozostawiając jedynie możliwość stosowania kawitacji i masek na bazie roślin, ziół, cynku i kaolinu. Wskazane jest łączenie wszystkich możliwości w leczeniu tak problematycznej skóry.