Naskórek odbudowuje się średnio co 26-28 dni. Pokłady nowych, świeżych komórek wędrują od warstwy podstawnej (najniższej) do warstwy rogowej (zewnętrznej) skóry. Warstwa rogowa, to koniec drogi, tutaj znajdują się już tylko komórki obumarłe, które w sposób niewidoczny dla oka ulegają złuszczeniu, oczywiście przy prawidłowo funkcjonującej skórze.
A co jeśli skóra nie pracuje prawidłowo? , jeśli odczuwamy nadmierne przetłuszczanie się, skóra jest gruba, o ziemistej barwie? – wtedy sięgamy po peelingi.
Przy prawidłowo funkcjonującej skórze wystarczy peeling domowy wykonywany co 1-2 tygodnie, w przeciwnym wypadku, potrzebny będzie zabieg peelingujący w gabinecie kosmetycznym. Do tego celu wykorzystywane są enzymy, kwasy owocowe, peelingi chemiczne.
Po zaaplikowaniu przez kosmetologa wybranej substancji na skórę, następuje „trawienie” komórek warstwy rogowej, a następnie ich złuszczanie. Odpowiednio dobrane peelingi wygładzają skórę, redukują zmarszczki, łagodzą stany trądzikowe, hamują powstawanie przebarwień, dostarczają witamin. Skóra nabiera blasku, jest rozjaśniona, odświeżona, o równomiernym kolorycie, zregenerowana i odmłodzona. Następuje znaczna poprawa elastyczności i nawilżenia skóry oraz wzrost przenikalności substancji aktywnych stosowanych zewnętrznie w postaci serum i masek.
Wskazaniem do stosowania peelingów są w szczególności: wszystkie postacie trądziku, rozszerzone pory, przebarwienia posłoneczne i pozapalne, rogowacenie okołomieszkowe, trądzik różowaty.
Zabiegi z wykorzystaniem substancji peelingujących mogą być stosowane o każdej porze roku, również latem, dla każdego rodzaju skóry, również suchej i wrażliwej, oraz u kobiet w ciąży, oczywiście po konsultacji i szczegółowym wywiadzie z pacjentem.
Odpowiednio dobrane peelingi są podstawą prawidłowej pielęgnacji gabinetowej i domowej.