Jest to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, do której dochodzą obrzękowe zmiany tkanki podskórnej. Widocznymi objawami cellulitu jest nierówna i pofałdowana skóra, często ze zgrubieniami, które mogą być bolesne przy dotyku. Częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn i jest zlokalizowany głównie na nogach, pośladkach i brzuchu. Dotyka on osób szczupłych, jak i tych walczących z nadwagą. Cellulit zwany potocznie „pomarańczową skórką” jest problemem około 80% kobiet. Nie ma jednej konkretnej przyczyny jego powstawania. Najczęstszym powodem jego występowania są zmiany hormonalne, nadwaga oraz zaburzenia metaboliczne. Gospodarka hormonalna odgrywa istotną rolę w tworzeniu się cellulitu. Żeński hormon estrogen znacząco wpływa na rozpad nośników tłuszczów- lipoprotein i może nasilać tym samym zmiany fizjologiczne.
Ryzyko powstania cellulitu zwiększają:
Dym papierosowy, który uwalniając toksyny osłabia tworzenie kolagenu- białka, które jest budulcem tkanki łącznej. W rezultacie czego, słabsza tkanka łączna może umożliwiać przenikanie komórek tłuszczowych do skóry właściwej.
Nieodpowiednia dieta- nieregularne posiłki, spożywanie żywności wysoko przetworzonej, jedzenie pokarmów bogatych w sztuczne dodatki miedzy innymi syrop glukozowo-fruktozowy, czy tzw. E, nadmierne używanie soli kuchennej, częste picie kawy, które ma duży wpływ na zatrzymywanie płynów w tkankach.
Brak ruchu.
Wpływ mają też wiek i waga oraz choroby tarczycy czy układu limfatycznego.
Należy pamiętać, że nie ma czegoś takiego jak cellulit wodny. Często jest on mylony z obrzękami tkanek spowodowanymi zatrzymywaniem płynów w organizmie. Obrzęki też mogą mieć podłoże hormonalne lub być związane z zaburzeniami krążenia krwi czy limfy.
Wyróżniamy 3 stopnie cellulitu:
1 stopień- Ciało jest gładkie, ale gdy ściśniemy palcami fałd skóry, widać na niej nierówności.
2 stopień- Nierówności są widoczne i wyczuwalne podczas masażu.
3 stopień- Twarde grudki i głębokie nierówności są widoczne, wyczuwalne przy delikatnym dotyku, mogą być bolesne.