Co to jest cellulit?

Jest to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, do której dochodzą obrzękowe zmiany tkanki podskórnej.  Widocznymi objawami cellulitu jest nierówna i pofałdowana skóra, często ze zgrubieniami, które mogą być bolesne przy dotyku. Częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn i jest zlokalizowany głównie na nogach, pośladkach i brzuchu.  Dotyka on osób  szczupłych,  jak i  tych walczących z nadwagą.   Cellulit zwany potocznie „pomarańczową skórką”  jest problemem około  80% kobiet. Nie ma jednej konkretnej przyczyny jego powstawania. Najczęstszym powodem jego występowania są zmiany hormonalne, nadwaga oraz zaburzenia metaboliczne. Gospodarka hormonalna odgrywa istotną rolę w tworzeniu się cellulitu. Żeński hormon estrogen znacząco wpływa na  rozpad nośników tłuszczów- lipoprotein i może nasilać tym samym zmiany fizjologiczne.

Ryzyko powstania cellulitu zwiększają:

Dym papierosowy, który uwalniając toksyny osłabia tworzenie kolagenu- białka,  które jest budulcem tkanki łącznej. W rezultacie czego,  słabsza tkanka łączna może umożliwiać przenikanie komórek tłuszczowych do skóry właściwej.

Nieodpowiednia dieta- nieregularne posiłki, spożywanie żywności wysoko przetworzonej,  jedzenie pokarmów bogatych w sztuczne dodatki miedzy innymi syrop glukozowo-fruktozowy, czy tzw. E,   nadmierne używanie soli kuchennej, częste picie kawy, które ma duży wpływ na zatrzymywanie płynów w tkankach.

Brak ruchu.

Wpływ mają też  wiek i waga oraz choroby tarczycy czy układu limfatycznego.

Należy pamiętać, że nie ma czegoś takiego jak cellulit wodny.  Często jest on mylony z obrzękami tkanek spowodowanymi zatrzymywaniem płynów w organizmie. Obrzęki też mogą mieć podłoże hormonalne lub być związane z zaburzeniami krążenia krwi czy limfy.

Wyróżniamy 3 stopnie cellulitu:

1 stopień-  Ciało jest gładkie,  ale gdy ściśniemy palcami fałd skóry, widać na niej nierówności.

2 stopień-  Nierówności  są widoczne i wyczuwalne podczas  masażu.

3 stopień-  Twarde grudki i głębokie nierówności są widoczne, wyczuwalne przy delikatnym dotyku, mogą być bolesne.

 

O Alicja Rosińska

Witam, jestem dyplomowaną kosmetyczką z tytułem licencjata. Ukończyłam studia na Wydziale Zdrowie Publiczne ze specjalnością Odnowa Biologiczna z Kosmetologią. W 2009 roku dołączyłam do mojej Mamy i rozwinęłam zakres usług związanych z pielęgnacją ciała. Moją specjalizacją są zabiegi wyszczuplające i antycellulitowe. Dla każdej zgłaszającej się klientki układam indywidualny pakiet zabiegowy, przekazuję porady dietetyczne oraz sposób pielęgnacji domowej. Na blogu staram się wyjaśnić, jak prawidłowa dieta wpływa na nasz organizm i kondycję fizyczną. Serdecznie zapraszamy do naszego Salonu na bezpłatne konsultacje.