Najważniejszą funkcją skóry jest ochrona organizmu przed czynnikami zewnętrznymi: przed ciepłem i zimnem, urazami mechanicznymi, chemicznymi i fizycznymi, przed drobnoustrojami chorobotwórczymi itp. Jest narządem biorącym udział w metabolizmie białek, lipidów, węglowodanów, hormonów i witamin oraz czynnościach wydzielniczych.
Skóra człowieka ma grubość od 0,5 do 4 mm i składa się z trzech podstawowych warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Postaram się w prosty sposób wyjaśnić, jak pracuje nasza skóra.
Naskórek – wierzchnia warstwa, najbardziej aktywna biologicznie, składa się z warstw (patrząc od dołu) :
Podstawnej – jest warstwą rozrodczą utworzoną przez komórki, które ulegają ciągłym podziałom i rozpoczynają drogę do zewnętrznych warstw naskórka. Tutaj znajdują się również melanocyty odpowiedzialne za zabarwienie skóry, biorące udział w syntezie melaniny. Jeżeli na skutek bodźców zewnętrznych (np. ekspozycja na słońce) lub wewnętrznych (np. zaburzenia hormonalne) dojdzie do zaburzeń w procesie syntezy – powstają przebarwienia.
Kolczystej – warstwy żywej, składającej się z kilku warstw komórek silnie powiązanych ze sobą za pomocą desmosomów zbudowanych z białek i mukopolisacharydów.
Ziarnistej – w tej warstwie znajdują się jeszcze żywe komórki wraz z jądrem. W trakcie swojej wędrówki do warstwy rogowej (zewnętrznej) tracą jądro, spłaszczają się i przekształcają w korneocyty.
Rogowej – zbudowanej z dużej liczby korneocytów martwych i zrogowaciałych komórek, które stale ulegają złuszczaniu. Budową przypomina mur z cegieł (keratynocyty) połączony spoiwem międzykomórkowym (lipidy) . Wszystkie komórki wypełnione są białkiem- keratyną mającą zdolność wiązania wody.
Mieszanina lipidów i łoju tworzy płaszcz lipidowy o zmiennej grubości uzależnionej od pracy gruczołów łojowych, który reguluje procesy wchłaniania i przenikania do skóry składników rozpuszczalnych w wodzie i tłuszczach. Ma to duże znaczenie dla utrzymania odpowiedniego nawilżenia warstwy rogowej stanowiącej barierę hydrolipidową skóry.
Wszystkie zabiegi kosmetyczne mają na celu zmniejszenie warstwy rogowej naskórka poprzez eliminację komórek martwych (peelingi chemiczne, mikrodermabrazja, złuszczanie) oraz poprawę kondycji naskórka.
Proces odnowy komórkowej zachodzący w naskórku wynosi średnio 26-28 dni.
Skóra właściwa – łączy się z naskórkiem poprzez warstwę górną – brodawkowatą zawierającą liczne naczynia krwionośne. Niżej w warstwie siateczkowatej znajdują się grube naczynia krwionośne, zakończenia nerwowe i przydatki skóry. W tkance łącznej skóry właściwej występują włókna kolagenowe, sprężyste i retikulinowe otoczone masą złożoną z mukopolisacharydów , których elementem jest kwas hialuronowy.
Z wiekiem włókna sprężyste ulegają zwyrodnieniu i wraz z włóknami kolagenowymi tworzą bezkształtną masę, gdzie dochodzi do zmniejszenia syntezy kolagenu i elastyny oraz zaniku tworzenia się nowych naczyń krwionośnych. Prowadzi to do pojawienia się zmarszczek, bruzd, zmniejszenia elastyczności skóry. Do tej warstwy skóry docierają Fale Radiowe emitowane przez nasze urządzenie ML DUO, które przyspieszają odbudowę włókien kolagenowych i sprężystych skóry właściwej.
Tkanka podskórna – składa się ze zrazików tłuszczowych przedzielonych zbitą tkanką łączną włóknistą. Pomiędzy zrazikami tłuszczu znajdują się gruczoły potowe, zakończenia nerwowe, naczynia krwionośne.
Organizm od wieku dziecięcego przechowuje zapasy tłuszczu i odkłada je w zrazikach. Aby te zapasy nie były nadmierne, ważne jest prawidłowe odżywianie się i spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Szczególnie u kobiet organizm magazynuje zapasy co jest związane z gospodarką hormonalną.
Cellulit oraz nadmierna ilość zrazików tłuszczu wyczuwalna jest na udach , pośladkach w okolicach brzucha i talii.
W zabiegach wyszczuplających urządzeniem ML DUO wykorzystujemy zjawisko Liposukcji Ultradźwiękowej co powoduje rozbijanie zrazików tłuszczu.
Stan naszej skóry w dużej mierze zależy od nas samych, klimatu i środowiska w jakim żyjemy, sposobu odżywiania się, poziomu stresu i pielęgnacji gabinetowej i domowej.