Warstwa lipidowa skóry

W warstwie rogowej naskórka znajdują się martwe, zrogowaciałe komórki, które ulegają złuszczaniu. Budową przypominają mur z cegieł połączony spoiwem – warstwą lipidową.

Warstwa lipidowa złożona jest z ceramidów, cholesterolu i wolnych kwasów tłuszczowych. Stanowi najważniejszy składnik bariery ochronnej skóry.

Dzieląc tłuszcze warstwy rogowej pod względem ich masy, około 50% stanowią ceramidy, 30% cholesterol i 20% wolne kwasy tłuszczowe, z których połowę musi stanowić kwas linolowy, który nie może zostać wytworzony w organizmie ludzkim – musi zostać dostarczony w formie kwasu tłuszczowego omega- 6 wraz z pożywieniem.

Elastyczność bariery (jędrność) osiąga się dzięki porcjom wody powiązanymi z cząsteczkami naturalnego czynnika nawilżającego (NMF) rozproszonymi w całej warstwie rogowej. Takie porcje wody, zawierające aminokwasy i mocznik, stanowią od 20 do 35% całkowitej masy warstwy rogowej. Zdrowa bariera zapobiega ucieczce tej wody, dzięki czemu skóra jest lepiej nawilżona.

Skóra z deficytem lipidów jest podatna na przedwczesne starzenie się, powstawanie przebarwień, utratę prawidłowego poziomu nawilżenia i elastyczności, staje się bardziej wrażliwa i podatna na stany zapalne, jest sucha, szorstka i łuszczy się.

Utrata lipidów może być spowodowana nadmiernym peelingowaniem skóry, myciem mydłem i preparatami wysuszającymi skórę. Nawet przy skórze tłustej i mieszanej nie należy używać kosmetyków silnie wysuszających na bazie alkoholu. Jeżeli przy skórze z objawami trądziku lekarz dermatolog zalecił silne antybiotyki i maści powinno się używać kremy nawilżające i odżywcze bogate w ceramidy, probiotyki, witaminy i kwas hialuronowy. Pielęgnacja gabinetowa polega na nawilżaniu, odżywianiu i odbudowie płaszcza hydrolipidowego.

 Zabiegi, które wykonuję w gabinecie kosmetycznym , takie jak : mikrodermabrazja, peelingi chemiczne kwasowe, pomagają  usunąć zrogowaciałe komórki warstwy rogowej  i przesunąć nowe komórki na powierzchnię skóry. Jednocześnie w skórze właściwej stymulowany jest kolagen i elastyna.

Każdy zabieg kończy się aplikacją preparatów, które odbudowują warstwę lipidową skóry i przywracają prawidłowe nawilżenie jednocześnie chroniąc cienką warstwę naskórka.

Dla klientów ważna jest codzienna ochrona preparatami zawierającymi filtry UV co najmniej z SPF 25 oraz łagodna pielęgnacja domowa , która będzie wzmacniać barierę ochronną przed szkodliwym  działaniem czynników środowiskowych (słońca, mikroorganizmów i bakterii).

 

Źródło: Internet strona www.epionce.pl

O Madlin Rosińska

Madlin Rosińska – miło mi Państwa powitać. Jestem dyplomowaną kosmetyczką oraz magistrem Wydziału Zarządzania w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie, ponadto ukończyłam Studia Podyplomowe z zakresu Kosmetologii w Wyższej Szkole Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy. W 2003r postanowiłam założyć własny gabinet kosmetyczny. Wiem, że to wielka odpowiedzialność, ale też i ogromna satysfakcja. Moje długoletnie doświadczenie w pracy kosmetyczki pozwala mi na dobieranie odpowiedniej terapii dla każdego problemu skórnego. Staram się przekonać moich Klientów, że współpraca kosmetyczki, dermatologa oraz odpowiednia pielęgnacja domowa to najlepsza recepta na sukces. Moje artykuły na blogu przybliżą Państwu dziedzinę kosmetologii i sposób działania kosmetyków na naszą skórę. Serdecznie zapraszamy do naszego Salonu na bezpłatne konsultacje.