W warstwie rogowej naskórka znajdują się martwe, zrogowaciałe komórki, które ulegają złuszczaniu. Budową przypominają mur z cegieł połączony spoiwem – warstwą lipidową.
Warstwa lipidowa złożona jest z ceramidów, cholesterolu i wolnych kwasów tłuszczowych. Stanowi najważniejszy składnik bariery ochronnej skóry.
Dzieląc tłuszcze warstwy rogowej pod względem ich masy, około 50% stanowią ceramidy, 30% cholesterol i 20% wolne kwasy tłuszczowe, z których połowę musi stanowić kwas linolowy, który nie może zostać wytworzony w organizmie ludzkim – musi zostać dostarczony w formie kwasu tłuszczowego omega- 6 wraz z pożywieniem.
Elastyczność bariery (jędrność) osiąga się dzięki porcjom wody powiązanymi z cząsteczkami naturalnego czynnika nawilżającego (NMF) rozproszonymi w całej warstwie rogowej. Takie porcje wody, zawierające aminokwasy i mocznik, stanowią od 20 do 35% całkowitej masy warstwy rogowej. Zdrowa bariera zapobiega ucieczce tej wody, dzięki czemu skóra jest lepiej nawilżona.
Skóra z deficytem lipidów jest podatna na przedwczesne starzenie się, powstawanie przebarwień, utratę prawidłowego poziomu nawilżenia i elastyczności, staje się bardziej wrażliwa i podatna na stany zapalne, jest sucha, szorstka i łuszczy się.
Utrata lipidów może być spowodowana nadmiernym peelingowaniem skóry, myciem mydłem i preparatami wysuszającymi skórę. Nawet przy skórze tłustej i mieszanej nie należy używać kosmetyków silnie wysuszających na bazie alkoholu. Jeżeli przy skórze z objawami trądziku lekarz dermatolog zalecił silne antybiotyki i maści powinno się używać kremy nawilżające i odżywcze bogate w ceramidy, probiotyki, witaminy i kwas hialuronowy. Pielęgnacja gabinetowa polega na nawilżaniu, odżywianiu i odbudowie płaszcza hydrolipidowego.
Zabiegi, które wykonuję w gabinecie kosmetycznym , takie jak : mikrodermabrazja, peelingi chemiczne kwasowe, pomagają usunąć zrogowaciałe komórki warstwy rogowej i przesunąć nowe komórki na powierzchnię skóry. Jednocześnie w skórze właściwej stymulowany jest kolagen i elastyna.
Każdy zabieg kończy się aplikacją preparatów, które odbudowują warstwę lipidową skóry i przywracają prawidłowe nawilżenie jednocześnie chroniąc cienką warstwę naskórka.
Dla klientów ważna jest codzienna ochrona preparatami zawierającymi filtry UV co najmniej z SPF 25 oraz łagodna pielęgnacja domowa , która będzie wzmacniać barierę ochronną przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych (słońca, mikroorganizmów i bakterii).
Źródło: Internet strona www.epionce.pl