Kwas hialuronowy HA wcale nie jest kwasem, należy do mukopolisacharydów – wielocukrów, które występują w organizmach w formie soli – hialuronianu sodu.
Obecnie HA jest wytwarzany biotechnologicznie do użytku w kosmetologii, farmakologii i medycynie.
W naturze występuje w wielu organizmach żywych. W organizmie człowieka jest go zaledwie 15g (w skórze, w mazi stawowej i gałce ocznej), dlatego tak ważna jest ochrona skóry i uzupełnianie HA, którego z wiekiem ubywa.
Kluczową właściwością HA jest zdolność wiązania wody, cząsteczka HA zachowuje się jak „gąbka” wychwytując i zatrzymując wodę w skórze. Odpowiednio połączony z substancjami aktywnymi może występować w trzech formach: wielko, średnio i niskocząsteczkowej. HA o wielkocząsteczkowej masie pozostaje na powierzchni skóry tworząc warstwę zabezpieczającą przed drobnoustrojami, zapewnia nawilżenie i napięcie skóry. Wykorzystuje się go w gabinetach kosmetycznych i preparatach pielęgnacyjnych do użytku domowego. HA o średniej masie cząsteczkowej stanowi składnik preparatów do gojenia ran i oparzeń. HA o niskiej masie ma największe zastosowanie. Przenika przez naskórek do skóry właściwej, pobudza komórki do wzrostu, chroni przed promieniowaniem UV, ułatwia regenerację skóry i zwiększa ilość ceramidów. Ten rodzaj kwasu hialuronowego jest najczęściej wykorzystywany przez lekarzy do wykonywania ostrzykiwań poprawiających owal twarzy i wypełniających zmarszczki.
W kosmetyce często łączy się HA o różnej masie cząsteczkowej, aby zwiększyć skuteczność preparatów. Taki koktail substancji aktywnych działa na skórę mocno nawilżająco poprawiając funkcje ochronne skóry.
Wszystkie substancje z zawartością HA można wprowadzać w skórę przy pomocy masażu ręcznego i aparatury emitującej prądy, po mikrodermabrazji, peelingach chemicznych, po mezoterapii mikroigłowej . Kwas hialuronowy powinien stanowić składnik kosmetyków do codziennej pielęgnacji każdego rodzaju skóry.