Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy HA wcale nie jest kwasem, należy do mukopolisacharydów – wielocukrów, które występują w organizmach w formie soli – hialuronianu sodu.

Obecnie HA jest wytwarzany biotechnologicznie do użytku w kosmetologii, farmakologii i medycynie.

W naturze występuje w wielu organizmach żywych. W organizmie człowieka jest go zaledwie 15g (w skórze, w mazi stawowej i gałce ocznej), dlatego tak ważna jest ochrona skóry i uzupełnianie HA, którego z wiekiem ubywa.

Kluczową właściwością HA jest zdolność wiązania wody, cząsteczka HA zachowuje się jak „gąbka” wychwytując i zatrzymując wodę w skórze. Odpowiednio połączony z substancjami aktywnymi może występować w trzech formach: wielko, średnio i niskocząsteczkowej.  HA o wielkocząsteczkowej masie pozostaje na powierzchni skóry tworząc warstwę zabezpieczającą przed drobnoustrojami, zapewnia nawilżenie i napięcie skóry. Wykorzystuje się go w gabinetach kosmetycznych i  preparatach pielęgnacyjnych do użytku domowego. HA o średniej masie cząsteczkowej stanowi składnik preparatów do gojenia ran i oparzeń.  HA o niskiej masie ma największe zastosowanie. Przenika przez naskórek do skóry właściwej, pobudza komórki do wzrostu, chroni przed promieniowaniem UV, ułatwia regenerację skóry i zwiększa ilość ceramidów. Ten rodzaj kwasu hialuronowego jest najczęściej wykorzystywany przez lekarzy do wykonywania ostrzykiwań poprawiających owal twarzy i wypełniających zmarszczki.

W kosmetyce często łączy się HA o różnej masie cząsteczkowej, aby zwiększyć skuteczność preparatów. Taki koktail substancji aktywnych działa na skórę mocno nawilżająco poprawiając funkcje ochronne skóry.

 Wszystkie substancje z zawartością HA można wprowadzać w skórę przy pomocy masażu ręcznego i aparatury emitującej prądy, po mikrodermabrazji, peelingach chemicznych, po mezoterapii  mikroigłowej . Kwas hialuronowy powinien stanowić składnik kosmetyków do codziennej pielęgnacji każdego rodzaju skóry.

O Madlin Rosińska

Madlin Rosińska – miło mi Państwa powitać. Jestem dyplomowaną kosmetyczką oraz magistrem Wydziału Zarządzania w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie, ponadto ukończyłam Studia Podyplomowe z zakresu Kosmetologii w Wyższej Szkole Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy. W 2003r postanowiłam założyć własny gabinet kosmetyczny. Wiem, że to wielka odpowiedzialność, ale też i ogromna satysfakcja. Moje długoletnie doświadczenie w pracy kosmetyczki pozwala mi na dobieranie odpowiedniej terapii dla każdego problemu skórnego. Staram się przekonać moich Klientów, że współpraca kosmetyczki, dermatologa oraz odpowiednia pielęgnacja domowa to najlepsza recepta na sukces. Moje artykuły na blogu przybliżą Państwu dziedzinę kosmetologii i sposób działania kosmetyków na naszą skórę. Serdecznie zapraszamy do naszego Salonu na bezpłatne konsultacje.